За результатами нашого дослідження, введення антикоагулянтів призводить до значного пригнічення системи згортання крові протягом перших 7 днів лікування. Це стосується показників ЧАТЧ, ТЧ, що збільшувалися у хворих обох груп, достовірно підвищувався ЧЗК. При порівняльному аналізі показників, залежно від призначеної антикоагулянтної терапії, відзначали деякі розбіжності.
Зокрема, ЧЗК під впливом еноксапарину
Фленокс™ достовірно зростав на 28,7% (р < 0,05), ЧАТЧ — у 2,3 раза (р < 0,01), ТЧ — на 43,3% (р < 0,05). У групі гепарину зміни аналогічних показників були більшими: ЧЗК майже в 2 рази (р < 0,01), ЧАТЧ та ТЧ відповідно в 4 та 2,8 раза (р < 0,01). Необхідно зазначити, що істотні гіпокоагуляційні зміни стосувалися й інших антикоагулянтних показників — рівні ТПГ підвищувалися на 73,5% (р < 0,01) в першій групі та у 2,6 раза (р < 0,01) у групі НФГ, вихідні значення ЧРП у процесі антикоагулянтної терапії зростали відповідно на 28,8 та 52,5% (р < 0,05), що узгоджувалося з динамікою рівня фібриногену (ФН), значення якого у 76,5% хворих знижувалося до норми.
Таким чином, антикоагулянтний вплив еноксапарину
Фленокс™ був дещо «м’якшим» — рівні ЧАТЧ на 36,9% (р < 0,05), ТЧ на 31,8% (р < 0,05) були нижчими, ніж в групі НФГ. Разом з тим спостерігалося характерне зменшення толерантності плазми до гепарину на 37,8% (р < 0,05) порівняно з НФГ, що свідчить про більш селективний вплив препарату на активацію фактора ІІ у хворих із ГІМ із супутньою ДЕП.
Гемокоагуляційні ефекти еноксапарину
Фленокс™ у хворих характеризувалися більшим впливом на синтез природних антикоагулянтів — АТ ІІІ, ПС, значний дефіцит яких відзначався в перші дні ГІМ. Призначення еноксапарину на 43,5% (р < 0,05) підвищувало рівень АТ ІІІ, тоді як у другій групі його значення навіть знижувалося. Необхідно пам’ятати, що дія НФГ пов’язана з його здатністю зв’язуватися з АТ ІІІ, що призводить до гальмування основних ензимів згортання крові — тромбіну та фактора Ха, меншою мірою факторів ІХа, ХІа, ХІІа, калікреїну та плазміну. Два головних ефекти гепарину, антитромбіновий та антиХа, незалежні та повністю специфічні. На відміну від НФГ, що має обидві властивості, еноксапарин суттєво впливає на фактор Ха і частково або зовсім не впливає на тромбін [10].
Характерно, що у хворих із нещодавно перенесеним інсультом спостерігалося нижче значення АТ ІІІ — 61,1 ± 4,2% (у групі без інсульту — 75,5 ± 7,6% відповідно).
Під впливом еноксапарину
Фленокс™ (на 7му добу лікування) ПС підвищувався на 32,0% (р < 0,05) тоді як у групі НФГ його значення майже не змінювалися — 68,3 ± 10,7% та 72,4 ± 9,7% (р > 0,05) відповідно. Тривале зниження ПС у хворих із ГІМ може свідчити про неконтрольовану тромбінемію, що поряд із зростанням ФН у 1шу добу лікування підтверджує надмірну активацію системи згортання крові та свідчить про порушення динамічної рівноваги у функціонуванні систем згортання крові та фібринолізу [2, 8].
У дослідженні спостерігали особливості впливу еноксапарину
Фленокс™ на активність фібринолітичної ланки гемостазу, що виражалися у вищих значеннях ФАЕП на 7му добу лікування: у першій групі вони були на 29,7% (р < 0,05) вищими, ніж у групі НФГ. На думку В.О. Яворської та співавторів (2004), ці зміни пов’язані з накопиченням вторинних інгібіторів згортання крові, насамперед продуктів деградації фібрину [6].
Достовірні розбіжності значень показників коагуляційної ланки гемостазу в групі НФГ із одного боку та НМГ — з іншого, що визначалися на 7му добу захворювання, зменшувалися на 30ту добу і свідчили про певне відновлення прокоагуляційного потенціалу плазми. Разом з тим зберігалася висока активність загального фібринолітичного потенціалу, що часто спостерігається у хворих після перенесеного інсульту і вказує на високий рівень плазміну — ключового ферменту фібринолітичної системи, на фоні відносного дефіциту антиплазміна та a2макроглобуліна [2, 4].
Окрім коагуляційних порушень, важливим патогенетичним механізмом ГІМ, який реалізується в тому числі і шляхом впливу на показники гемокоагуляційного гемостазу, є розвиток ендотеліальної дисфункції.
Значне (більше ніж на 25%) збільшення ПОШК на 7му добу від початку лікування відзначали у 17 (34,2%) хворих першої групи та тільки у 15 (18,3%) другої (р = 0,052), що свідчило про більш активне відновлення синтезу ендотеліальних вазоактивних сполук у хворих із ДЕП у ранній період ГІМ при призначенні еноксапарину
Фленокс™ (рис. 2). Швидке відновлення реактивності церебральних судин та поява можливостей додаткової їх дилатації внаслідок лікування зменшували клінічні ознаки екстрапірамідного та псевдобульбарного синдромів, частіше спостерігалося обмеження вогнищевих (лакунарних) зон та вираженості дифузних (лейкоареоз) змін головного мозку.
|
У подальшому показники потікзалежної лазерної флоуметрії у хворих із ГІМ продовжували підвищуватися, однак розбіжності у групах до 30ї доби спостереження зникали. На думку M.T. Roe, L.S. Parsons, C.V. Poilak та співавторів (2005), ці зміни асоціюються з поліпшенням виділення NO, зростанням стабільності мРНКмоноцитарного хемотаксичного фактора. Чим вищі значення цих показників, тим краще відновлення попередньо порушеної функції ендотелію [11].
На мікроскопічному рівні спостерігається неоангіогенез коронарних судин, що приводить до покращання кровообігу міокарда та подальшої антиішемічної дії. У нашому дослідженні це знайшло відображення у вигляді зменшення симетричності зубця Т, мірилом якого є bт. Зміни форми хвилі Т, обчисленої у фазовому просторі, що є критерієм дисперсії реполяризації шлуночків, останнім часом вважаються чутливим неінвазивним маркером функціонального стану міокарда. При загостренні ІХС відбувається симетризація хвилі Т на ЕКГ. Схожі результати були отримані у хворих із епізодами «німої» ішемії міокарда [11].
Як видно з рисунку 3, хворі із ГІМ обох груп мали високий вихідний ступінь симетризації хвилі Т: загальний bт був більшим одиниці (відповідно у групах — 1,2 і 1,12), що свідчило про закономірно порушений функціональний стан міокардіального кровообігу. В ході лікування хворих, протягом 1 міс з моменту ГІМ, його зміни носили закономірно позитивний характер. Визначаючи факт поступової асиметризації хвилі Т у процесі ефективного лікування у всіх досліджуваних групах, необхідно зазначити, що динаміка цього показника залежала від виду антикоагулянтної терапії. Зокрема, вже до 7го дня лікування значення bт у першій групі достовірно були нижчими на 15,2%, ніж у групі порівняння. Таким чином,
призначення еноксапарину Фленокс™ замість НФГ швидше покращувало функціональний стан міокарда (за даними змін дисперсії реполяризації шлуночків).
|
Безперечно, через 1 міс спостереження bт очікувано знизився (майже вдвічі) у всіх групах хворих із ГІМ, незалежно від виду антикоагулянтної терапії. Отримані результати узгоджуються з нещодавно опублікованими про тісний кореляційний зв’язок поміж позитивними змінами показників дисперсії реполяризації — Т apex/T end max, QTmіn, JTmіn на ЕКГ високого розподілення та збільшенням функціонального резерву міокарда у хворих із ГІМ із супутньою артеріальною гіпертензією [5].
Загалом електрофізіологічне підґрунтя симетризації хвилі Т при патології міокарда було найдетальніше досліджене на початку XXI ст., коли були розглянуті зміни моделі лівого шлуночка (ЛШ) в умовах ішемії та незаперечно показано, що при підвищенні регіональної дисперсії шлуночкової реполяризації відбувається збільшення симетрії хвилі Т. Розширення хвилі Т має високий ступінь кореляції зі збільшенням дисперсії тривалості монофазового потенціалу дії. Призначення адекватної терапії хворим із ГІМ, яка включає антикоагулянти, бетаблокатори, іАПФ тощо, призводить до зменшення симетрії хвилі Т у процесі лікування вже протягом першого тижня, що свідчить про зменшення локальних зон електричної неоднорідності міокарда [4].
Отримані результати добре узгоджувалися зі змінами ультразвукових показників внутрішньосерцевої гемодинаміки. Загалом зміни розмірів ЛШ були позитивними в усіх групах лікування. Протягом 1 міс спостереження відзначали достовірний приріст фракції викиду на 9,3 та 10,2% (р = 0,12) відповідно, зменшувалися кінцевосистолічний та кінцеводіастолічний об’єми. Разом з тим відновлення нормальної скоротливості спостерігали лише у 15 (28,3%) хворих із групи, що приймали еноксапарин, і 17 (20,7%) пацієнтів, які застосовували НФГ (р = 0,31). Цікаво, що відновлення діастолічної функції ЛШ спостерігалося повільніше у хворих із показниками bт > 0,97.
Призначення ранньої антикоагулянтної терапії призводило до розвитку певної кількості геморагічних ускладнень, частота яких залежала від виду антикоагулянтного препарату (табл. 4).
Ми отримали майже 2кратну перевагу еноксапарину Фленокс™ над НФГ у зниженні частоти виникнення загальних кровотеч у хворих із ГІМ (ВШ 0,51, 95% ДІ 0,24–1,08, р = 0,081).
|
Кровоточивість ясен, гематоми в місці ін’єкцій, невеликі носові кровотечі тощо відзначали у кожного 5 хворого, який приймав антикоагулянтну терапію.
Частота геморагічних ускладнень (кровотеч) була мінімальною у групі препарату Фленокс™ — у 10 (18,9%) хворих. Необхідно додати, що поява малих геморагічних ускладнень не потребувала відміни препарату.
Для використання НФГ досить характерним було підвищення частоти великих кровотеч. Протягом місяця геморагічний інсульт, шлунковокишкові та аногенітальні кровотечі, симптомна макрогематурія або асимптомна анемія спостерігалися у 3 (5,5%) хворих першої групи та 10 (12,2%) другої. Однак на відміну від великих багатоцентрових досліджень [7, 9] 56,5% зниження ризику великих кровотеч при застосуванні еноксапарину в нашому дослідженні не було настільки суттєвим (ВШ 0,43, 95% ДІ 0,12–1,51, р = 0,209). Можливою причиною може бути відносно невеликий розмір досліджуваних груп, а також більш чіткий контроль гемокоагуляційних показників при застосуванні НФГ, що попереджує передозування останнього.
Іншим важливим фактом, що виявився в ході нашого дослідження, було те, що застосування еноксапарину
Фленокс™ дозволило уникнути розвитку тромбоцитопенії, частота якої при призначенні НФГ становила 3,6%.
Підсумовуючи вищенаведене, можна зробити висновок про більшу безпечність еноксапарину Фленокс™ (Фармак®), зважаючи на нижчий ризик розвитку великих кровотеч або випадків тромбоцитопенії (зниження на 64,8%, ВШ 0,35, 95% ДІ — 0,10–1,21, р = 0,11).
Враховуючи практичну доцільність, був розроблений комбінований показник користь/ризик прийому того чи іншого антикоагулянтного засобу, який включав випадки серцевосудинної смерті, реінфаркту, ПІС, загострення ДЕП, наявність великих кровотеч (геморагічний інсульт, шлунковокишкові та аногенітальні кровотечі, макрогематурія, анемія або тромбоцитопенія) (рис. 4)
|
В одномісячний термін комбінована кінцева точка користь/ризик була відзначена у 20 (37,7%) хворих першої групи та у 51 (62,1%) другої (ВШ 0,37, 95% ДІ 0,18–0,78, р = 0,007).
Цей факт означає, що необхідно пролікувати 4 хворих із ГІМ із супутньою ДЕП за допомогою еноксапарину Фленокс™ (Фармак®) замість НФГ, щоб попередити розвиток несприятливих подій у 1 хворого протягом 1 міс.
Таким чином, еноксапарин
Фленокс™ (Фармак®) забезпечує більш швидке відновлення активності фібринолітичної системи, ніж НФГ, про що свідчить менше значення ФАЕП (на 36,3 %; р = 0,07), і, отже, дозволяє знизити летальність, частоту рецидивів ІМ, розвитку серцевої недостатності у хворих із ГІМ. У групі еноксапарину спостерігалося більше зростання рівнів АТ ІІІ та ПС після 7 діб лікування.
На сьогодні, коли проблема вибору оптимального антитромбінового засобу у хворих із супутньою ДЕП ще остаточно невирішена, НМГ — еноксапарин
Фленокс™ — залишається основним антикоагулянтним препаратом, що довів свою перевагу в попередженні несприятливих подій у гострий період ІМ та поліпшенні прогнозу у цих хворих.
Порівняно з НФГ еноксапарин асоціюється з більш високою ефективністю в попередженні смерті або реінфарктів у всіх категоріях хворих із супутньою ДЕП.
Висновки
1. Порушення гемокоагуляційного гемостазу у хворих із ГІМ із супутньою ДЕП пов’язані не тільки зі значною активацією прокоагулянтних факторів та глибоким пригніченням системи фібринолізу, а й з істотним зменшенням інгібіторів згортання крові — система антитромбін ІІІпротеїн С.
2. Призначення еноксапарину
Фленокс™ (
Фармак®) у гострий період ІМ у хворих із супутньою ДЕП зумовлює більш швидке відновлення активності фібринолітичної системи, приводить до достовірного підвищення АТ ІІІ та ПС у плазмі, що сприяє зниженню ризику ранніх ішемічних ускладнень на 27,8%; р = 0,2, не погіршуючи перебіг церебральної патології.
3. За комбінованою кінцевою точкою — серцевосудинна смерть, реінфаркт, ПІС або загострення ДЕП в одномісячний термін, визначалася достовірна перевага лікування еноксапарином
Фленокс™ (
Фармак®) над НФГ (19,7% проти 51,7%, ВШ 0,46, 95% ДІ 0,22–0,97, р = 0,041).
4. При застосуванні еноксапарину
Фленокс™ (
Фармак®) порівняно з НФГ розвивалася менш виражена коагулопатія, що знайшло відображення у вдвічі нижчій частоті геморагічних ускладнень у хворих із ГІМ (ВШ 0,51, 95% ДІ 0,24–1,08, р = 0,081) в одномісячний термін спостереження.
5. Застосування антикоагулянтів у комплексному лікуванні стимулювало відновлення функціонального стану міокарда за даними змін симетрії хвилі Т на ЕКГ високої розподільної здатності, що узгоджувалося з позитивними змінами насосної функції ЛШ при ехоКГ.
Список літератури знаходиться в редакції.
* * *